Vilniaus miesto savivaldybės taryba,
atsižvelgdama į tai, kad Rusijos agresija prieš Ukrainą – beprecedentis atvejis nuo Antrojo pasaulinio karo laikų ir drąsūs bei laisvę mylintys Ukrainos žmonės, aukodami savo gyvybes ir sveikatą, drąsiai kaunasi siekdami apsaugoti savo vertybes, demokratiją, savivaldą ir mūsų visų laisvę;
suprasdama, kad demokratinių vertybių puoselėjimas ir stiprinimas yra laisvės bei suvereniteto išsaugojimo garantas, o saugumas yra bet kurios visuomenės gerovės pagrindas;
atsižvelgdama į tai, kad Šiaurės Atlanto sutarties organizacija skatina demokratines vertybes ir suteikia galimybę narėms konsultuotis ir bendradarbiauti su gynyba ir saugumu susijusiais klausimais, siekiant spręsti problemas, didinti pasitikėjimą ir ilgainiui užkirsti kelią konfliktams;
vertindama Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos atvirumą bet kuriai kitai Europos valstybei, galinčiai padėti plėtoti Šiaurės Atlanto sutarties principus ir prisidėti prie Šiaurės Atlanto erdvės saugumo;
atsižvelgdama į tai, kad 2023 m. liepos 10–11 d.Vilniuje įvyks Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos viršūnių susitikimas, kurio metu pagrindinis dėmesys bus skiriamas Šiaurės Atlanto erdvės kolektyvinės gynybos ir atgrasymo stiprinimui bei paramos Ukrainai didinimui
atsižvelgdama į viešosios įstaigos „Blue/ Yellow“ ir viešosios įstaigos „StiprūsKartu“ 2023 m. gegužės 23 d. prašymą tapti iniciatyvos „Keliu vėliavą už Ukrainą NATO“, kuria siekiama atkreipti viso pasaulio dėmesį į padėtį Ukrainoje ir jos galimybę tapti Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos nare, partnere;
suprasdama ir vertindama Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos viršūnių susitikimo mastą ir svarbą pasaulio politinių įvykių kontekste ir galimybę atkreipti dar didesnį viso pasaulio dėmesį į padėtį Ukrainojeir jos deklaruojamą norą tapti Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos nare
pažymėdama, kadlabai svarbi Ukrainos identiteto dalis ir vienas oficialių Ukrainos simbolių – Ukrainos vėliava, kurios spalvos žinomos ir atpažįstamos visame pasaulyje;
priima šią rezoliuciją, kuria:
– skatina ir rekomenduoja visiems Vilniaus miesto savivaldybėje esančių daugiabučių gyvenamųjų namų bendrojo naudojimo objektų administratoriams 2023 m. liepos 7–11 d. ant daugiabučių gyvenamųjų namų iškelti Ukrainos vėliavą, išskyrus atvejus, kai teisės aktų nustatyta tvarka yra priimtas butų ir kitų patalpų savininkų sprendimas nepritarti šios iniciatyvos įgyvendinimui;
– deklaruoja, kad Ukrainos vėliavų iškėlimas ant Vilniaus miesto savivaldybėje esančių daugiabučių gyvenamųjų namų neturi sukelti papildomos finansinės naštos butų ir kitų patalpų savininkams.
Vilniuje bus atliekama legioneliozės prevencija: ką svarbu žinoti?
Birželio 21-22 dienomis AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) šilumos tiekimo tinkle pakels temperatūrą ir sudarys sąlygas namų administratoriams ir bendrijoms pastatuose papildomai atlikti legioneliozės prevenciją. Reguliari terminė dezinfekcija – efektyviausias būdas apsisaugoti nuo legioneliozės. Taip pat svarbus gyventojų atsakingas elgesys ir bendradarbiavimas, kuris užtikrina šios prevencinės priemonės efektyvumą.
Legionella bakterijos dauginasi +20-50 °C temperatūros vandenyje, o žūsta, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 °C. Siekiant užkirsti kelią pavojingos bakterijos plitimui, kuri sukelia ūminę infekciją, du kartus per šildymo sezoną namų administratoriai privalo pastatuose atlikti terminę dezinfekciją, kitaip dar vadinamą termošoku. Tokios dezinfekcijos metu karšto vandens sistemose temperatūra pakeliama mažiausiai iki 66 °C.
Per terminę dezinfekciją namų administratorių paskirtas daugiabučio namo vidaus inžinerinių ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojas turi ne tik sistemoje pakelti karšto vandens temperatūrą, bet ir dalyje butų pamatuoti vandens temperatūrą.
Ypač svarbu, kad gavę namų administratorių pranešimą apie konkrečiame daugiabutyje atliekamą dezinfekciją, gyventojai pareigingai 5 minutėms atsuktų karšto vandens čiaupus ir leistų vandeniui nubėgti.
Taip pat po terminės dezinfekcijos gyventojams rekomenduojama nuimti dušų, čiaupų galvutes, mechaniškai nuvalyti nuosėdas ir pamerkti į specialią dušo galvutėms dezinfekuoti skirtą priemonę.
Savo gyvenamąjį daugiabutį renovuoti norintys gyventojai jau nuo vasario 24 d. gali teikti paraiškas valstybės paramai gauti.
Tačiau kvietimo paraiškas priimanti Aplinkos projektų valdymo agentūra informuoja – reikės atitikti būtinąsias sąlygas, viena jų – pasiekti A energinio naudingumo klasę. Aplinkos ministerija nusprendė papildyti reikalavimą, kad norintys pasinaudoti valstybės parama daugiabučių modernizacijai, turės pasiekti A energinio efektyvumo klasę. Ministerijos įsitikinimu, šis sprendimas yra neišvengiama ateitis Todėl gyventojai, galvodami apie renovaciją, turėtų apsispręsti dėl A klasės, nes valstybė savo finansus kreips būtent į ją.
Paraiškų teikimas jau paskelbtas nuo vasario 24 d., jas per Agentūros APVIS sistemą gali teikti daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administratoriai, savivaldybės bei savivaldybės paskirti energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai. Sugriežtinus atitikties reikalavimus, tikimasi, kad numatytų lėšų – 410 mln. eurų – turėtų užtekti visoms paraiškoms finansuoti, todėl konkursinis paraiškų atrankos būdas nebus taikomas.
Reikalavimas pasiekti A energinio naudingumo klasę, yra naudingas visomis prasmėmis – tiek gyventojams, tiek gamtai. Mažėja ne tik sąskaitos už šildymą, bet ir aplinkos tarša šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis, reikia mažiau energetinių išteklių, kyla nekilnojamojo turto vertė. „Prieš skelbiant šį kvietimą, aplinkos ministerijos užsakymu atlikta analizė parodė, jog atnaujinti daugiabutį namą iki A energinio naudingumo klasės finansiškai apsimoka – nors projekto išlaidos padidėja, tačiau mėnesio įmokos išauga nežymiai, o per 20 metų laikotarpį namo gyventojai už šildymą gali sutaupyti daugiau nei 200 tūkst. eurų“, – tvirtina Aplinkos ministras.
Kvietimo sąlygose valstybės paramai gauti numatytas reikalavimas ne tik pasiekti ne mažesnę kaip A pastato energinio naudingumo klasę, bet ir sumažinti energijos sąnaudas. Lyginant su skaičiuojamosiomis šiluminės energijos sąnaudomis iki projekto įgyvendinimo, šios sąnaudos po projekto įgyvendinimo turės būti ne mažesnės nei 40 proc.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) 2022 12 14 d. paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas seniems daugiabučiams atnaujinti. Šiam kvietimui skirta 100 mln. eurų suma statybos rangos darbų pastato energinį efektyvumą didinančioms ir kitoms pastato atnaujinimo priemonėms. Kvietimo pabaiga – 2023 m. balandžio 14 d.
Ką svarbu žinoti?
Iš viso kvietimui skiriama 100 milijonų eurų;
Renovacijos projektui skiriama 30 proc. subsidija energijos efektyvumą didinančioms priemonėms, kai po renovacijos pasiekiama B ir aukštesnė energinio naudingumo klasė
C energinio naudingumo klasės pastatams subsidija neskiriama (lengvatinis kreditas ir 100 proc. subsidija minkštajai daliai išlieka)
Skiriama papildoma 20 proc. parama įrengiant ar modernizuojant šildymo ir (ar) karšto vandens sistemą
Renovacijos projektui įgyvendinti skiriama 100 proc. subsidija “minkštajai daliai“ (projektavimui, investicijų plano parengimui, tikslinimui, techninei priežiūrai, projekto įgyvendinimo administravimui)
5 metus kompensuojamos palūkanos, viršijančios 3 proc.
Suteikiama parama kredito ir palūkanų įmokoms tiems gyventojams, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensavimą
Vilniaus miesto savivaldybės direktoriaus įsakymu 2022-2023 metų šildymo sezonas pradedamas nuo 2022 m. spalio 17 d.
Grigiškių mikrorajone šildymas įjungiamas pirmą-antrą , Naujininkų mikrorajone šildymas įjungiamas trečią-ketvirtą šildymo sezono dieną.
Vilniaus miesto savivaldybė, reaguodama į gyventojų poreikį tinkamai sutvarkyti asbesto atliekas, kviečia namų ūkius pasirūpinti savo gyvenamąja aplinka ir pasinaudoti nemokama asbesto atliekų išvežimo paslauga. Vienas sostinės gyventojas gali atiduoti neribojamą kiekį asbesto atliekų. Bendras planuojamų surinkti atliekų kiekis – ribotas.
Nemokamai bus renkamos ir išvežamos visos asbesto turinčios atliekos: šiferis, asbestcementiniai vamzdžiai, izoliacinės medžiagos ir kiti savo sudėtyje asbesto turintys gaminiai. prašymus dėl jų išvežimo vilniečiai turi teikti paslaugą administruojančiai SĮ „Vasa“ arba savivaldybei.
Prašyme turi būti patikta informacija apie atiduodamas atliekas (šiferis, asbestcementiniai vamzdžiai, izoliacinės medžiagos ir kiti savo sudėtyje asbesto turintys gaminiai), jų kiekis (tonomis arba kvadratiniais metrais), atliekų vieta (paėmimo adresas) bei pareiškėjo kontaktiniai duomenys paslaugai suteikti. gyventojų prašymai bus perduoti atliekas surenkančiai ir tvarkančiai įmonei, kuri susisieks su gyventoju dėl asbesto atliekų išvežimo laiko ir datos. minėta paslauga bus teikiama visomis darbo dienomis, o esant poreikiui – visomis savaitės dienomis.
Atliekas tvarkanti įmonė nemokamai surinks asbesto atliekas, jeigu jos bus sudėtos atskirai ir nesumaišytos su kitomis atliekomis. gyventojai atliekas privalės supakuoti taip, kad jos nekeltų pavojaus visuomenės sveikatai ir aplinkai: asbesto lapai turės būti sudėti ant padėklų (palečių) bei apsukti plastikine pakavimo plėvele; asbesto atliekos bei šių atliekų duženos turės būti sudėtos į dvigubus plastikinius maišus, didmaišius, dėžes ir sukrautos ant padėklų (palečių), o kitos asbesto turinčios atliekos – apsuktos plėvele (ne mažiau nei 2 sluoksniai) arba sudėtos į sandarią tarą ir sukrautos ant padėklų (palečių).
Pastebėtina, kad gyventojai, kurie pastato atnaujinimo darbams planuoja gauti arba jau gavo kitokį finansavimą, pavyzdžiui., ES struktūrinės paramos ar kitų fondų bei programų lėšas, nebegalės pretenduoti į nemokamą asbesto turinčių atliekų surinkimą ir šalinimą.
Telefonas pasiteirauti 8 601 32073, el. paštas gintare.macioniene@vilnius.lt